Asociace představuje program Terapeutické rodičovství

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

obracíme se na vás jménem Asociace Dítě a Rodina, která sdružuje 77 organizací z oblasti péče o ohrožené děti v celé České republice. Našimi aktivitami usilujeme o to, aby každé dítě mohlo vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. Členy Asociace jsou organizace, které poskytují služby pro náhradní rodiny, preventivní služby pro rodiny s dětmi a podporu mladým dospělým opouštějícím ústavní péči.

Rádi bychom vám představili unikátní dlouhodobý komplexní výcvik TERAPEUTICKÉ RODIČOVSTVÍ pro pěstouny a adoptivní rodiče a hledali společně s vámi způsob, jak by se mohl tento výcvik stát nedílnou součástí podpory a vzdělávání každého náhradního rodiče krátce po přijetí dítěte do péče. Výcvik je zaměřen na zvýšení porozumění a rozvoj dovedností potřebných pro péči o traumatizované děti.

Jsme přesvědčeni, že kromě kvalitních příprav pro náhradní rodičovství je třeba pěstounům a adoptivním rodičům nabídnout systematické vzdělávání a podporu během prvních dvou let po svěření dítěte do rodiny, kdy si dítě v rodině hledá své místo a celá rodina se postupně sžívá. Výcvik rozvíjí témata, o kterých už náhradní rodiče mohli slyšet v přípravách. Nicméně teprve s přijetím konkrétního dítěte si mohou naplno uvědomit traumata a ztráty, se kterými k nim „jejich“ dítě přišlo a hledat zcela specifické nástroje, jak se ke svému dítěti přiblížit, jak mu porozumět, jak právě u něj posílit pocit bezpečí a přijetí.

Víme, že v případě pěstounů řada subjektů nabízí kvalitní individualizované doprovázení a dostupné vzdělávání již nyní – v rámci Státního příspěvku na výkon pěstounské péče. Adoptivní rodiče bohužel takový servis nemají, byť o něj řada z nich stojí. Výcvik Terapeutické rodičovství probíhá skupinově, skupina 8-10 náhradních rodičů se schází pravidelně, ideálně po 14 dnech v rozsahu 3 hodin, celkem se jedná o 18 setkání. Délka a kvalita výcviku se odráží v účinnosti. Na rozdíl od jednorázových, či jiných krátkých výcviků a kurzů totiž umožňuje náhradnímu rodiči opravdově přetvořit svůj výchovný styl. U kratších výcviků se náhradní rodič většinou pouze dozvídá různé postupy, ale nemá prostor na hlubší změnu, která je při péči o dítě s vývojovým traumatem potřeba. Navíc zde hraje velkou roli pospolitost a podpora skupiny, která ve většině případů zůstává v nějakém přátelském podporujícím spojení i po ukončení výcviku. Oproti kurzům příprav navíc účastníci nejsou „posuzováni“, tedy zde tolik nevzniká jinak přirozená podvědomá potřeba některé postoje či pocity nesdílet, „aby mi to v hodnocení neuškodilo“. Náklady na jednoho účastníka výcviku jsou v současné době 18 000 Kč.

Program Terapeutické rodičovství vznikl v roce 2000 v Anglii. Autorkou je Kim S. Golding, program vychází mj. z nejnovějších poznatků neurobiologie. V roce 2016 byl proveden výzkum, který se zaměřil na efektivitu výcviku v porovnáním se skupinou náhradních rodičů, kteří výcvik neabsolvovali. Náhradní rodiče, kteří se výcviku zúčastnili, uváděli, že se zvýšila jejich schopnost reflektovat a porozumět svým dětem, zlepšila se schopnost emoční regulace jak u sebe, tak u dětí. To odráželo důvěru v nově získané rodičovské dovednosti a naději do budoucna na udržení těchto úspěchů a tím se snížily pocity beznaděje a frustrace. Také děti těchto náhradních rodičů popisovaly změnu přístupu jejich rodičů a zlepšení vztahů doma.

V České republice zajistily překlad Metodiky pro výuku Terapeutického rodičovství PhDr. Jana Kovařovicová a PaeDr. Petra Pávková. Jejich organizace ATTA poté vyškolila desítky lektorů, kteří jsou připraveni provázet tímto výcvikem náhradní rodiče. Již nyní několik výcviků po celé České republice probíhá, většinu z nich je však možné realizovat pouze s podporou nadací či za poměrně vysoké finanční spoluúčasti náhradních rodičů, protože Státní příspěvek na výkon pěstounské péče náklady nepokryje. Zapojení krajských úřadů do spolufinancování tohoto výcviku pro každého náhradního rodiče, který přijímá dítě do péče, by přineslo jeho dlouhodobější udržitelnost a tím výrazně zlepšilo kvalitu náhradní rodinné péče v ČR. Část nákladů ale jistě mohou nést doprovázející organizace. Každý kraj má přesný přehled o tom, kolik náhradních rodičů ročně přijme do péče dítě – celkové roční náklady na výcviky v každém kraji lze tedy odhadnout a dlouhodoběji i plánovat.

Organizace ATTA z.s. je připravena zodpovědět vaše další otázky a podpořit start výcviku ve vašem kraji vytipováním konkrétních již zkušených lektorů. Již nyní možná ve Vašem kraji některé doprovázející organizace výcviky realizují, nicméně kvůli financím pouze v omezeném pilotním režimu.

Podaří-li se spojit síly, můžeme společně snížit procento neúspěšných pěstounských péčí a zkvalitnit celý systém náhradní rodinné péče. Právě první dva roky po svěření dítěte do nové rodiny jsou klíčové pro to, zda dítě dokáže znovu uvěřit, že svět je bezpečné a dobré místo, protože právě takové místo jeho „terapeutičtí rodiče“ dokážou pro dítě vytvořit.

Pro bližší informace, zájem o realizaci výcviků ve vašem kraji kontaktujte prosím organizaci ATTA z.s.

Děkujeme.

Přečtěte si další naše otevřené dopisy: