Navzdory krizi vláda nevrátila peníze z EU sociálním službám

Dnes se konala online tisková konference iniciativy Za bydlení, jíž je Asociace Dítě a Rodina podporovatelem, k apelu na premiéra a vládu ve věci převedení 10 % (270 milionů eur) alokace zpět do Evropského sociálního fondu (ESF) z Fondu soudržnosti.

Prostředky ESF+ v minulosti seškrtala vláda Andreje Babiše ve prospěch infrastrukturních fondů. Udělat to však mohla jenom díky příslibu možného zpětného převedení prostředků v případě zhoršení socioekonomické situace a propadu v oblastech zaměstnanosti, sociálního začleňování a vzdělávání, což bylo zaneseno i do Dohody o partnerství. Odborná veřejnost a Evropská komise, které už tehdy varovaly, že se jedná o chybný krok, se teď ptají, kdy dojde k nápravě. Sociální služby, které potřebuje v dnešní situaci stále více lidí, totiž nemají dostatek peněz a bez evropských peněz jim hrozí další omezování kapacit i kvality.

Tiskovou zprávu a vyjádření jednotlivých panelistů, kteří vystoupili na konferenci najdete na stránkách Platformy pro sociální bydlení.

Níže přikládáme dopis premiérovi Petru Fialovi a také text původní výzvy, kterou iniciativa Za bydlení zveřejnila v březnu roku 2021.

úvodní foto: Lubomír Kotek

Nepovedlo se nám zobrazit soubor, ale můžete si ho stáhnout.

Nepovedlo se nám zobrazit soubor, ale můžete si ho stáhnout.