Jak vznikala novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí

V červenci se na Asociaci obrátili studenti politologie a veřejné politiky na FSV UK s žádostí o poskytnutí rozhovoru pro připravovanou semestrální práci na téma ukončení umisťování dětí do tří let do ústavní péče v rámci novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Rozhovor studentům poskytla tajemnice Asociace Iveta Dvořáková a projektová manažerka iniciativy 8000 důvodů Barbora Křižanová.

V době, kdy probíhají přípravy další novely zákona č. 359/199 Sb., o SPOD, je pro nás toto téma více než aktuální. Návrh totiž pracuje s variantou prodloužit služby tzv. kojeneckých ústavů pro již přijaté děti do 31. 12. 2026, s čímž nemůžeme souhlasit. Náš nesouhlas s oddálením konce umisťování dětí do 3 let do ústavních zařízení jsme vyjádřili formou otevřeného dopisu adresovaného předsedům vládní koalice.

„Téma zákazu umisťování dětí do 3 let do ústavní péče je velice důležité pro řadu veřejných politik (například vzdělávací, sociální a rodinnou). Kromě teoretické důležitosti má také problematika dopad na vývoj budoucích generací a chodu naší společnosti jako celku,“ píší studenti v úvodu své práce, která, jak doufají, poslouží k posunu naší společnosti v rámci tohoto problému a případnému upuštění od starých praktik z dob komunismu.

Celou semestrální práci si můžete přečíst nebo stáhnout v PDF níže.

Nepovedlo se nám zobrazit soubor, ale můžete si ho stáhnout.

Přečtěte si i další články ze sekce Výzkumy a statistiky: